Strach przed dentystą

Dentysta to jeden z niewielu lekarzy, do którego udaje się każdy z nas. Zdrowe zęby są potrzebne nam do prawidłowego i komfo

Spis treści

Dentysta to jeden z niewielu lekarzy, do którego udaje się każdy z nas. Zdrowe zęby są potrzebne nam do prawidłowego i komfortowego funkcjonowania, a piękny uśmiech dodaje nam pewności siebie. Niektórzy mają to szczęście mieć mocne zęby, ale inni zmagają się z wieloma problemami w obrębie jamy ustnej. Niezależnie od powodu wizyty u stomatologa, są osoby, które panicznie się tego boją. Taki strach nazywany jest dentofobią. Skąd bierze się ten problem? Jakie są jego objawy i skutki? Jak z nią walczyć? Wszystkiego o dentofobii dowiesz się czytając dalej. 

Czym jest dentofobia?

Dentofobia to paniczny strach przed dentystą. Dotyczy on nie tylko samego leczenia, ale całej procedury zabiegów związanych z jamą ustną. U niektórych panikę może wywołać nawet dźwięk sprzętu z gabinetu stomatologicznego. Dentofobia może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. O ile u najmłodszych o zdrowe uzębienie zadbają rodzice, o tyle u dorosłych problem ten jest często bagatelizowany. Niestety takim działaniem łatwo można doprowadzić do poważnych problemów w jamie ustnej.

Paniczny lęk przed dentystą jest trudny do wyeliminowania. Jak w przypadku innych fobii, tu również strach jest przesadny do okoliczności, a wręcz irracjonalny. Dentofobia jest jedną z najczęściej występujących fobii w naszym społeczeństwie, dlatego tak ważne jest, aby umieć ją rozpoznać oraz wiedzieć jak z nią walczyć. 

Dlaczego niektórzy boją się dentysty?

Zacznijmy od tego, z czego tak właściwie wynika dentofobia? Otóż przyczyn może być wiele, ale główną z nich jest ból, którego możemy doświadczyć podczas wizyty u stomatologa. Oprócz tego do najczęstszych przyczyn dentofobii zalicza się:

  • złe wspomnienia z doświadczonego leczenia stomatologicznego w dzieciństwie,
  • nieempatyczni dentyści,
  • przenoszenie strachu rodzica przed stomatologiem na dziecko,
  • presja bliskiego otoczenia, które również unika dentysty,
  • konkretny typ osobowości, który ma tendencję do silnych reakcji lękowych,
  • nadwrażliwość na dźwięki lub zapachy, które występują w gabinetach dentystycznych,
  • uczucie dyskomfortu spowodowanego naruszeniem strefy intymnej osoby przez wymuszenie pozycji leżącej na fotelu,
  • nieprzyjemne uczucie podczas podawania znieczulenia miejscowego za pomocą strzykawki z igłą.

Strach przed dentystą może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Wystarczy wizyta u nieodpowiedniego dentysty, aby nie chcieć wracać do gabinetu. Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji, zawsze wybieraj zaufane gabinety stomatologiczne

Objawy dentofobii

Nie tylko znajomość przyczyn jest potrzebna, aby rozpoznać dentofobię. Jeśli chcemy sprawdzić, czy ten problem dotyczy również nas, warto znać też jej objawy. Zatem jakie są główne oznaki lęku przed stomatologiem? Do objawów, które możemy zauważyć już przed wizytą stomatologiczną zaliczamy:

  • wymioty,
  • biegunkę,
  • nadmierne pocenie się,
  • problemy z trawieniem,
  • ból brzucha,
  • kołatanie serca,
  • omdlenia,
  • drżenie rąk,
  • problemy ze snem,
  • nudności,
  • ból głowy,
  • uczucie przerażenia.

Jeśli te objawy opisują Twoje doświadczenia przed wizytą u stomatologa, to warto udać się po pomoc w walce z fobią.

Dentofobia - metody leczenia

Teraz przedstawimy Ci kilka metod łagodzenia objawów dentofobii. Oto one:

  1. Wybór odpowiedniego stomatologa - przede wszystkim znajdź dentystę, który będzie rozumiał Twoje obawy. Najważniejsze to dobra i stała komunikacja z lekarzem oraz jego empatia w stosunku do pacjenta. W naszym gabinecie Zduny 6 w Bydgoszczy rozumiemy, czym jest paniczny lęk oraz robimy wszystko, aby nasi pacjenci czuli się bezpiecznie i komfortowo. Nasi specjaliści posiadają duże doświadczenie w pracy z pacjentami, którzy cierpią na dentofobię, a to ułatwia choremu pokonanie strachu. Umów się na wizytę już teraz.
  2. Odbycie wizyty adaptacyjnej - dzięki tego typu wizycie pacjent ma czas na oswojenie się z gabinetem oraz poznaniem lekarza prowadzącego leczenie. Takie działanie pozwala na obdarzenie dentysty zaufaniem, rozmowę z nim oraz zmniejszeniem lęku chorego. Sprawdź, czy odpowiada Ci atmosfera w gabinecie oraz czy czujesz się w nim dobrze i bezpiecznie. Jeśli upewniłeś się, że jest to odpowiednie miejsce, możesz poprosić lekarza o przegląd Twojego uzębienia oraz omówienie dalszego postępowania.
  3. Zrozumienie procesu leczenia - często w pokonaniu lęku pomaga dokładnie zrozumienie procesu, który nas czeka. Wybierz dentystę, który konkretnie omówi z Tobą każdy etap leczenia oraz odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania związane z leczeniem. Dobrym pomysłem jest także poznanie narzędzi dentystycznych oraz urządzeń, których używa lekarz.
  1. Korzystanie z technik relaksacyjnych - warto także spróbować technik, które ułatwią Ci pokonanie lęku. Najczęściej do tego typu metod należą: słuchanie ulubionej muzyki, skupienie się na swoim oddechu, czy napinanie i rozluźnianie partii mięśni, zaczynając od stóp i kontynuując w górę naszego ciała.
  2. Dodatkowe wsparcie farmakologiczne - jeśli mimo wszystko Twój strach jest za duży, możesz zapytać swojego stomatologa o dostępne metody niwelowania bólu. Najczęściej stosowanym wsparciem farmakologicznym jest znieczulenie miejscowe. Pozwala ono zapomnieć o bólu i zmniejszyć dyskomfort podczas wizyty.
  3. Wizyta u psychologa - jak każda fobia, również lęk przed dentystą może mieć podłoże psychiczne. Jeśli wizyta u stomatologa nie pomogła, warto udać się na wizytę do psychologa. Konsultacja ze specjalistą powinna pomóc w przepracowaniu lęku, dlatego nie wstydźmy się prosić o pomoc.
  4. Wsparcie bliskiej osoby - również wsparcie bliskiej osoby może być kluczowe w walce z dentofobią. Podobnie jak z psychologiem, nie powinniśmy się wstydzić prosić o pomoc. Czasem wystarczy już sama obecność kogoś bliskiego w poczekalni, aby pokonać lęk.
  5. Dobranie odpowiednich technik leczenia zębów - obecnie stomatologia oferuje wiele różnych metod leczenia zębów. Warto wraz z lekarzem wybrać najbardziej dostosowaną do naszych potrzeb technikę. Takie działanie także może pomóc w walce z naszym lękiem.

Metod pokonania dentofobii jest wiele. Warto skorzystać z nich, ponieważ lekceważenie problemu może zakończyć się dużymi problemami. A jakie są skutki nieleczenia dentofobii?

Skutki nieleczonej dentofobii

Niestety wielu pacjentów lekceważy swój lęk i odwołuje wizytę u stomatologa. Takie działania mogą mieć poważne konsekwencje. Oto kilka z nich:

  • rozwój próchnicy,
  • utrata zębów,
  • rozwój bakterii w jamie ustnej,
  • problemy z sercem i nerkami (skutki nieleczonej infekcji),
  • wady zgryzu, które mogą powodować bóle głowy i zatok,
  • mniejsza pewność siebie,
  • większe ryzyko zachorowania na cukrzycę,
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Pamiętajmy, że nawet najlepsza higiena jamy ustnej nie zastąpi wizyty u stomatologa. Tylko lekarz specjalista jest w stanie prawidłowo ocenić stan jamy ustnej oraz wyleczyć problemy ze zgryzem. Przełamanie lęku przed dentystą jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na uniknięcie zmagania się z poważnymi chorobami lub bezzębiem.

Dentofobia, a życie społeczne

Przez paniczny strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym osoby cierpiące na dentofobię często zapętlają się w błędne koło. Regularne odwoływanie wizyt u stomatologa powoduje pogarszanie się stanu zębów, a to z kolei, wpływa negatywnie na pewne sfery życia. Przede wszystkim osoby zmagające się z fobią przed dentystą mogą stale przejmować się stanem swojego uzębienia, a to powoduje utratę pewności siebie, wycofanie, uczucie zakłopotania w towarzystwie innych, a nawet stany depresyjne. Warto pamiętać, że nasz stan zdrowia znacząco wpływa na nasze samopoczucie. 

Jak pokonać strach przed dentystą u dzieci?

Nie tylko dorośli zmagają się z problemem lęku przed wizytą u dentysty. Dzieci również często mają z tym problem. Tutaj walka ze strachem jest szczególnie potrzebna, ponieważ lekceważenie problemów z uzębieniem w dzieciństwie, może znacząco wpłynąć na stan uzębienia w dorosłości. Aby tego uniknąć głównym zadaniem rodziców jest zadbanie o przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej już z pojawieniem się pierwszych zębów, jak i znalezienie stomatologa, który ma dobre podejście do najmłodszych pacjentów. Takie oswajanie dziecka z gabinetem pozwala na uniknięcie wystąpienia dentofobii w przyszłości. Warto także uczyć swoje pociechy, że piękny i zdrowy uśmiech to ich atut i powód do dumy.

Pokonanie lęku przed stomatologiem to kluczowe działanie, jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Jeśli zmagasz się z dentofobią, ale chcesz ją pokonać to zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego Zduny 6. Nasi specjaliści zadbają o Twoje poczucie bezpieczeństwa, bezbolesne leczenie oraz komfort i zadowolenie.