Pulsujący ból zęba

Ból zęba to jedna z najbardziej uporczywych dolegliwości, która nas dotyka na co dzień. Szczególnie męczący jest ból pulsują

Spis treści

Ból zęba to jedna z najbardziej uporczywych dolegliwości, która nas dotyka na co dzień. Szczególnie męczący jest ból pulsujący. Wynika on zazwyczaj ze stanu zapalnego miazgi. Oczywiście warto w takim przypadku umówić jak najszybciej wizytę u stomatologa. Jak rozpoznać pulsujący ból zęba? Jakie są jego przyczyny, objawy i skutki? Jak leczyć tą dolegliwość? Wszystkiego o pulsującym bólu zęba dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy występuje pulsujący ból zęba oraz co on oznacza?

Pulsujący ból zęba to bardzo uporczywa dolegliwość. Utrudnia ona bowiem codzienne funkcjonowanie. Objawy zazwyczaj zwiększają się przy leżeniu i pochylaniu oraz podczas jedzenia gorących lub zimnych posiłków. Zazwyczaj ból ten jest związany ze stanem zapalnym miazgi zęba

Zdarza się także, że tego typu problemy są przykrymi konsekwencjami po źle przeprowadzonych zabiegach stomatologicznych, takich jak leczenie kanałowe, czy założenie plomby. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego gabinetu dentystycznego to minimalizowanie pojawienia się problemów. W naszym Rodzinnym Centrum Zdrowia Zduny 6 w Bydgoszczy dbamy o najwyższą jakość usług. Zapoznaj się z naszą ofertą.

A jakie jeszcze są przyczyny pojawienia się tego rodzaju bólu?

Przyczyny pulsującego bólu zęba

Do najczęstszych przyczyn występowanie pulsującego bólu zęba zaliczamy:

  • Stan zapalny miazgi zęba: Jest to najczęściej spotykana przyczyna bólu. Miazga to tkanka łączna, która wypełnia zęby. Przez to, że pełni funkcję czuciową, jest bardzo unerwiona i mocno wrażliwa. Miazga reaguje na zmiany temperatury oraz wszelkiego typu bodźce mechaniczne. Zapalenie miazgi zęba jest zazwyczaj skutkiem nieleczonej próchnicy zębów lub długotrwałej infekcji bakteryjnej w jamie ustnej.
  • Nieleczona próchnica: Przez długotrwale nieleczoną próchnicę miazga zęba staje się opuchnięta i napiera na ściany zęba. Staje się ona bardzo bolesna, a to powoduje nieprzyjemne dolegliwości (czyli pulsujący ból zęba). Warto także zapamiętać, że próchnica może być niewidoczna gołym okiem, ponieważ zęby zazwyczaj zaczynają się psuć od dołu, czyli od korzeni. Nigdy nie lekceważmy zatem regularnych wizyt u stomatologa. Pozwoli to uniknąć nam późniejszych problemów ze zgryzem.
  • Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe: Pojawienie się pulsującego bólu zęba może być związane także z odbytym wcześniej zabiegiem leczenia kanałowego. Najczęściej dzieje się tak, gdy do zabiegu zastosowano stary sposób leczenia, który związany jest z zatruciem miazgi. Tego typu ból minie po obumarciu tkanek. Jeśli boli ząb martwy, może to oznaczać np. powstanie ropnia. Jeśli ból jest uporczywy lub długotrwały warto udać się do lekarza wykonującego zabieg na kontrolę w celu zniwelowania powstających patologii.
  • Urazy mechaniczne zęba: Każdy uraz mechaniczny zębów wymaga natychmiastowej kontroli lekarskiej, ponieważ często niosą za sobą przykre konsekwencje. Jedną z nich jest pojawienie się pulsującego bólu. Za urazy mechaniczne uważa się np. złamanie zęba lub ukruszenie go, silne uderzenie, itp.
  • Noszenie aparatu ortodontycznego: Wystąpienie pulsującego bólu zębów po założeniu aparatu ortodontycznego może wynikać ze zbyt mocnego przykręcania go. Jeśli odczuwamy tego typu dyskomfort, warto skontaktować się z ortodontą, aby sprawdził, czy aparat jest poprawnie założony.

Znasz już przyczyny pulsującego bólu zęba, a jak go rozpoznać?

Objawy pulsującego bólu zęba

Pulsujący ból zęba to rytmiczne, tętniące uczucie, które często współgra z biciem serca. Może być jednostajny, przypominający uderzenia lub falowanie. To sprawia, że jest on szczególnie nieprzyjemny i trudny do zignorowania. Pacjenci często opisują ten ból jako przerywany, ale z tendencją do nasilania się w określonych sytuacjach, jak zmiany pozycji ciała, czy spożywanie gorących napojów. Ból ten może nasilać się w miarę postępowania stanu zapalnego lub infekcji. 

Objawy towarzyszące bólowi to najczęściej

  • obrzęk występujący w okolicy bolącego zęba,
  • wrażliwość na zmiany temperatury podczas spożywania gorących lub zimnych potraw i napojów,
  • problemy z nagryzaniem, czyli wrażliwość zęba na nacisk.

Pulsujący ból zęba często nasila się w nocy. Jest to spowodowane faktem, że w pozycji leżącej krew bardziej intensywnie napływa do głowy, co może zwiększać ciśnienie wewnątrz zapalnie zmienionego zęba i powodować nasilenie bólu. Poza tym brak innych bodźców i spokojniejsze otoczenie sprawiają, że pacjent bardziej skupia się na bólu, co potęguje jego odczuwanie.

Umiesz już rozpoznać pulsujący ból zęba, a teraz pewnie zastanawiasz się co dalej?

Kiedy zgłosić się do stomatologa?

Oczywistym jest, że powinniśmy umówić wizytę w gabinecie dentystycznym od razu, jak poczujemy ból zęba. Jakie jednak dolegliwości wymagają natychmiastowej interwencji lekarza? Przede wszystkim ból, który jest bardzo silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie

Oprócz tego pilnej wizyty dentystycznej potrzebujesz, gdy:  ból jest ciągły i trwa ponad dobę, pojawił się obrzęk w okolicy twarzy lub szczęki, ból nasila się, występuje ból ucha, pojawiła się gorączka, ząb jest uszkodzony, ból pojawia się podczas otwierania ust oraz przy urazach twarzy. 

Jeśli objawy nie są tak silne, jak te wymienione wyżej, możemy spróbować najpierw doraźnych metod łagodzenia bólu.

Doraźne metody łagodzenia bólu

Wśród tymczasowych metod łagodzenia przykrych dolegliwości bólowych możemy wymienić:

  • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne - typu ibuprofen, ketoprofen.
  • Domowe sposoby na łagodzenie bólu - takie jak:
    - płukanie ust ciepłą i słoną wodą
    - pomaga to zabić bakterie, hamuje krwawienie z dziąseł (jeśli takie występuje) oraz pomaga zniwelować ból.
    - zimne kompresy na twarz
    - przykładaj je w miejscu, gdzie występuje ból lub obrzęk,
    - przeżuwanie goździków lub stosowanie czosnku
    - te produkty posiadają właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, a dodatkowo uśmierzają ból.
    Ziołowe płukanki
    - pomocne mogą być płukanki z rumianku lub szałwii, które posiadają właściwości przeciwzapalne i łagodzące.

Domowe sposoby mogą pomóc w walce z pulsującym bólem, jeśli jednak objawy nadal się utrzymują, to warto nastawić się na leczenie stomatologiczne. Jak dokładnie wygląda takie leczenie?

Leczenie pulsującego bólu zęba

Metody pokonania pulsującego bólu zęba są uzależnione przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia. Jednak zawsze pierwszym krokiem, który wykona dentysta będzie diagnoza i ocena stanu jamy ustnej. Najpierw lekarz przeprowadza z nami wywiad, zapyta o rodzaj bólu, kiedy się pojawił, czy towarzyszą mu inne objawy, itp. Następnie zaleci wykonanie zdjęcia RTG oraz przeprowadzi badanie jamy ustnej. Gdy stomatolog podsumuje wszystkie otrzymane informacje oraz postawi diagnozę, omówi z pacjentem metodę oraz proces leczenia. 

Możemy wymienić trzy sposoby leczenia pulsującego bólu zęba:

Leczenie kanałowe: Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy miazga zęba jest zainfekowana lub uszkodzona na tyle, że nie jest możliwe jej uratowanie. Stany takie jak: głęboka próchnica, poważne urazy zęba, czy nieodwracalne zapalenie miazgi, wymagają leczenia kanałowego. Takie działanie pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i utracie zęba.

Antybiotykoterapia: Antybiotyki są stosowane w przypadku zaawansowanych infekcji bakteryjnych, które mogą prowadzić do wystąpienia ropni, zapalenia kości lub innych poważnych powikłań. Stosuje się je również w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji na pozostałe części ciała. Przykładowe antybiotyki stosowane w stomatologii to amoksycylina, klindamycyna, czy metronidazol.

Usunięcie zęba: Ekstrakcja zęba jest konieczna, gdy jest on tak uszkodzony lub zainfekowany, że nie można go uratować poprzez leczenie kanałowe lub inne metody. Może to być wynikiem poważnych urazów, zaawansowanej próchnicy, dużych ropni, czy chorób przyzębia.

Pamiętajmy, że ignorowanie bólu zęba może powodować poważne konsekwencje, więc warto udać się jak najszybciej do stomatologa.

Specjalne przypadki pulsującego bólu zęba

  • Ból po plombowaniu - zazwyczaj wynika to z podrażnienia nerwu przy jego opracowywaniu, głębokiego ubytku lub silnej reakcji na środek stosowany do wypełnień kompozytowych. Dodatkowo taki ból może być spowodowany luźną plombą lub złym dopasowaniem jej do zgryzu. Jeśli odczuwamy ból po plombowaniu zęba to warto udać się do dentysty w celu korekty wypełnienia.
  • Ból pod koronką - ten ból wynika z odsłonięcia kanalików zębinowych podczas zakładania korony. Tego typu dolegliwości powinny samoistnie ustąpić kilka dni po zabiegu. Poza tym kolejnym z powodów pojawienia się dyskomfortu jest podrażnienie dziąsła lub użycie nitki retrakcyjnej. Gdy ból nie mija, potrzebna będzie wizyta u lekarza, aby sprawdzić, czy korona jest dobrze dopasowana do zgryzu.
  • Ból z lekarstwem (tlenek cynku) - taki opatrunek zakłada się, gdy ubytek jest tak głęboki, że kontynuacja doczyszczania zęba niesie ryzyko dostania się do komory i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu. Opatrunek z tlenku cynku pomaga w uniknięciu konieczności leczenia kanałowego. Wynika to z jego właściwości takich jak: bakteriobójczość, sprawianie, że miazga cofa się do korony oraz działanie remineralizujące na ząb objęty próchnicą. Jeśli po założeniu opatrunku ból nie ustępuje, należy pilnie skontaktować się z dentystą i zmienić metodę leczenia.
  • Ból po zatruciu zęba - taki proces jest praktykowany, gdy próchnica jest na tyle głęboko w zębie, że istnieje ryzyko przedostania się bakterii do miazgi. Zabieg ten nazywany jest dewitalizacją i polega na zatruciu zęba specjalną pastą, która zawiera formaldehydem. Powoduje on, że nerw obumiera i łatwiej jest go usunąć. Ból, który występuje po zatruciu zęba jest spowodowany stopniowo obumierającą miazgą zęba. Tutaj również ból powinien ustąpić samoistnie po kilku dniach, jeśli tak się nie dzieje potrzebna jest kontrola stomatologiczna. 
  • Ból w ciąży - często wynika on z nadwrażliwości, która jest wynikiem uszkodzonej tkanki i odsłonięciem kanalików zębinowych. Zazwyczaj dotyka to ciężarnych, które zmagają się z uporczywymi wymiotami. Bez względu na przyczynę bólu, warto udać się do dentysty, ponieważ nieleczona próchnica i inne infekcje jamy ustnej w ciąży są szczególnie niebezpieczne. Zagrażają one bowiem nie tylko ciężarnej, ale i jej maleństwu, a zabiegi stomatologiczne w ciąży są bezpieczne dla płodu.

Nieleczony ból zęba może nieść za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Pamiętajmy o tym.

Konsekwencje nieleczenia pulsującego bólu zęba

Konsekwentne nieleczenie pulsującego bólu zęba może skutkować rozwojem zgorzeli, torbieli i ropni oraz wystąpieniem martwicy tkanek. Takie powikłania trzeba bardzo długo leczyć. Pacjentowi grozi utrata nie tylko bolącego zęba, ale również tych, które z nim sąsiadują, a to może doprowadzić do bezzębia. Oprócz tego lekceważenie tego typu objawów może spowodować problemy ogólnoustrojowe od strony układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Dlatego tak ważne jest szybkie wyeliminowanie przyczyny występowania dolegliwości oraz wczesne zapobieganie im.

Profilaktyka i zapobieganie

Nikt nie lubi męczyć się z uporczywym bólem zęba, dlatego najlepiej mu zapobiec. Główną przyczyną dyskomfortu jest próchnica. Aby uchronić się przed nią warto szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, żeby regularnie myć zęby oraz używać pasty z fluorem, nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Warto także wymienić szczoteczkę manualną na soniczną. Wykazuje się ona lepszą skutecznością w usuwaniu płytki nazębnej. 

Oprócz prawidłowej higieny warto także regularnie kontrolować stan uzębienia u stomatologa. Wizyta kontrolna powinna się odbywać co najmniej raz na pół roku. Dodatkowo dobrze jest zatroszczyć się o prawidłową dietę, która ma znaczący wpływ na stan naszych zębów. Starajmy się unikać cukrów, a dodać do jadłospisu więcej nabiału, warzyw, owoców, orzechów, produktów pełnoziarnistych i białka zwierzęcego. Tego typu produkty korzystnie wpłyną na naszą jamę ustną.

Pulsujący ból zęba, który nie ustępuje mimo doraźnych metod, może oznaczać poważny problem, także należy umówić się na wizytę do stomatologa. Długie i uporczywe unikanie takiej wizyty może nieść za sobą poważne konsekwencje. Pamiętajmy, że infekcje z jamy ustnej mogą roznieść się dalej i zaatakować inne organy. 

Jeśli szukasz dobrego gabinetu stomatologicznego, w którym będziesz czuł się komfortowo i bezpiecznie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Rodzinne Centrum Zdrowia Zduny 6 to doświadczeni specjaliści, najwyższa jakość usług oraz 100% zadowolenia. Zapraszamy!