Korona na implancie - cena, przebieg, zabieg i więcej!

W obecnych czasach stomatologia implantologiczna jest na tyle rozwinięta, że pozwala na stworzenie sztucznych zębów łudząco

Spis treści

W obecnych czasach stomatologia implantologiczna jest na tyle rozwinięta, że pozwala na stworzenie sztucznych zębów łudząco podobnych do naturalnych. Korona na implancie to niezwykle istotny proces leczenia, który pozwala na zdrowy i funkcjonalny uśmiech u pacjenta. Dowiedz się wszystkiego na temat koron na implantach z tego artykułu! 

Czym jest korona na implancie?

Korona na implancie to jeden z najpopularniejszych zabiegów odtworzenia zęba lub grupy zębów. Metoda ta polega na połączeniu za pomocą łącznika korony z implantem. Implant to tytanowa lub ceramiczna śruba, która ma za zadanie zastąpić korzeń zęba. Więcej informacji na temat wszczepienia implantów znajdziesz w naszym artykule wszczepienie implantu zębowego. Korona natomiast ma przywrócić funkcjonalność oraz estetykę uśmiechu, tak jak robił to pierwotny ząb. Do wykonania koron na implantach stosuje się różnego typu materiały, w zależności od oczekiwań pacjenta.

Czym jest korona na implancie?

Rodzaje koron na implantach

Najczęściej stosowane materiały do produkcji korony na implancie to:

  • korony porcelanowe na ceramice - najpopularniejszy rodzaj koron, są sprawdzone i trwałe,
  • korony pełnoceramiczne - wykonane w całości z najwyższej jakości porcelany, mają dużą możliwość dostosowania idealnie koloru do zębów naturalnych, również są trwałe, najczęściej wybiera się je do przednich zębów,
  • korony porcelanowe na złocie - bardziej estetyczna wersja korony mieszanej, lecz mniej naturalnie wyglądająca niż pełnoceramiczna,
  • korony porcelanowe na cyrkonie - najtrwalsze i bardzo estetyczne, ale najdroższe ze wszystkich rodzajów koron na implantach,
  • korony mieszane bezniklowe - wykonane z zewnętrznej części z porcelany, a pozostała część, to mieszanka metali bezniklowych (nikiel jest jednym z najczęściej uczulających pierwiastków chemicznych),
  • korony akrylowe - ich kolor jest podobny do naturalnego koloru zębów, są zazwyczaj stosowane jako korona tymczasowa, ponieważ mają mniejszą trwałość.

Implanty natomiast wykonane są z dwóch rodzajów materiału: tytanu (niezwykle trwały, mocno zintegrowany z kością) lub tlenku cyrkonu (mniej stabilny niż tytan, ale dobrze integrujący się z naturalnymi tkankami materiału).

Korona na implancie - przebieg zabiegu

Mocowanie korony na implancie można podzielić na dwie części: założenie implantu przez dentystę oraz zamieszczenie korony na gotowym implancie. 

Korona na implancie - przebieg zabiegu

Dokładny przebieg zabiegu wygląda następująco:

  1. Całą procedurę rozpoczyna się od zrobienia zdjęcia panoramicznego zębów. Jest to podstawą, aby stwierdzić, czy wykonanie implantu jest w ogóle możliwe. Następnie stomatolog tworzy plan leczenia. Lekarz ma prawo również zlecić dodatkowe badania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Konieczna jest również wizyta higienizacyjna przed zabiegiem.
  2. Kolejny krok to podanie znieczulenia miejscowego. Gdy znieczulenie zacznie działać, dentysta nacina błonę śluzową w miejscu planowanego implantu. Potem nawierca kość specjalnym wiertłem, aby stworzyć odpowiedni otwór, w którym umieszcza implant.
  3. Po umiejscowieniu implantu stomatolog odkręca jego przenośnik, czyli część która pozwala na przeniesienie implantu zęba do ust pacjenta oraz wszczepienie go do kości bez dotykania tytanowej powierzchni. Następnie lekarz przykręca śrubę zabezpieczającą środek implantu przed wrastaniem tkanek do jego wnętrza. Po wszczepieniu implantu są zakładane szwy. Po zabiegu należy odczekać kilka miesięcy aż implant zrośnie się z kością. W przypadku szczęki dolnej są to 2-3 miesiące, a szczęki górnej około 5-6 miesięcy. W tym czasie lukę uzupełnia się tymczasową koroną (koroną akrylową), mostem adhezyjnym lub szyną nagryzową.
  4. Gdy implant jest już zagojony nadchodzi czas na odbudowę protetyczną. Pierwszym etapem odbudowy jest odkręcenie śrub przez lekarza i przykręcenie transferów wyciskowych w celu pobrania wycisków protetycznych. Po wybraniu rodzaju i koloru korony następuje ponowne przykręcenie śruby. Później technik protetyczny przygotowuje korony na implantach, a na kolejnej wizycie stomatolog sprawdza je i przykręca na stałe do implantów. 

Czy zabieg korony na implancie boli?

Czy zabieg korony na implancie boli?

Cały proces korony na implancie, od wszczepienia implantu do przykręcenia korony, może zająć nawet rok. Jeśli zajdzie potrzeba wykonania dodatkowych zabiegów, jak np. podwyższenie dna zatoki szczękowej, czas trwania procedury wydłuża się jeszcze bardziej. 

Czy zabieg korony na implancie boli?

Zabieg wszczepienia implantu jest bezbolesny, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli natomiast pacjent czuje dolegliwości bólowe po wykonaniu zabiegu, może on stosować leki przeciwbólowe.

Jak dbać o korony na implantach?

Higiena koron nie różni się niczym od naszej standardowej rutyny higienizacji zębów. Należy za to pamiętać o kontrolach implantu, szczególnie w pierwszym i szóstym miesiącu po zabiegu. W późniejszym czasie takie rutynowe kontrole mogą odbywać się co roku. Stomatolog sprawdzi na nich stan implantu oraz dziąseł i kości wokół niego za pomocą zdjęcia rtg.

Korona na implancie - przeciwwskazania

Jak każdy zabieg, również wykonanie koron na implancie, może być niemożliwe do zrobienia w pewnych sytuacjach. 

Najczęściej występujące przeciwwskazania do wykonania zabiegu korony na implancie to:

  • nałogi, które wyniszczają organizm,
  • nierozwinięte kości spowodowane zbyt młodym wiekiem pacjenta,
  • niekontrolowana cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • AIDS,
  • choroby krwi,
  • choroby przyzębia.

Pamiętajmy, że o wykonaniu zabiegu zawsze decyduje stomatolog. W przypadku braku możliwości zamocowania implantu, lekarz zaproponuje inną metodę leczenia.

Korona na implancie - przeciwwskazania

Zalety korony na implancie

Korona na implancie to zdecydowanie jedna z lepszych metod uzupełnienia brakującego zęba lub grupy zębów. 

Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania tej metody leczenia to:

  • estetyka - korony na implancie świetnie imitują ząb pierwotny,
  • wytrzymałość - dzięki zastosowaniu trwałych materiałów, korona na implancie jest najbardziej trwałą metodą uzupełnienia brakującego zęba,
  • funkcjonalność - doskonałe podobieństwo do naturalnego zęba pozwala pacjentowi cieszyć się smakiem potraw i rozdrabnianiem pokarmów tak samo, jak wcześniej,
  • wygoda - implanty przenoszą obciążenie na wszystkie zęby równomiernie. 

Jest wiele zalet zastosowania metody korony na implancie. Zabieg ten pozwala niemalże idealnie zastąpić zęby naturalne i spowodować, że pacjent nie odczuwa braku zęba pierwotnego.

Korony na implancie - czy można je zniszczyć?

Korona na implancie jest porównywalnie trwała do naszych własnych zębów. Oczywiście trwałość zależy przede wszystkim od prawidłowej i regularnej higieny zębów. 

Korony można uszkodzić tak samo, jak zęby naturalne. Zdarza się to najczęściej podczas gryzienia twardego przedmiotu. Szczególnie na tego typu uszkodzenia narażone są osoby, które mają tendencję do gryzienia paznokci, długopisów, ołówków, itp. oraz osoby, które cierpią na bruksizm, czyli nawykowe i nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami.

W przypadku uszkodzenia korony, bez problemu można ją naprawić lub zastąpić nową (w zależności od rodzaju i wielkości uszkodzenia korony na implancie). Uszkodzenie samego implantu natomiast, zdarza się niezwykle rzadko.

Korony na implancie - czy można je zniszczyć?

Korona na implancie - cena

Koszt korony na implancie jest przede wszystkim uzależniony od wybranego systemu implantologicznego oraz rodzaju materiału, z którego będzie wykonana korona. Oprócz tego na cenę zabiegu wpływa także: lokalizacja gabinetu stomatologicznego, doświadczenie specjalisty wykonującego koronę, jakości usług, itp. Koszt wszczepienia implantu rozpoczyna się od 3000 zł, a koszt korony od około 800 zł. Do tych kwot należy doliczyć także cenę śruby mocującej lub łącznika protetycznego. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie naszego gabinetu Zduny 6 w zakładce cennik.

Odwiedź nas!

Jeśli zastanawiasz się nad koroną na implancie i zależy Ci na jak najwyższej jakości usług, komforcie i poczuciu bezpieczeństwa - zapraszamy do odwiedzenia naszego Rodzinnego Centrum Zdrowia Zduny 6 w Bydgoszczy. Oferujemy Państwu kompleksową ofertę stomatologii, implantologii oraz higienizacji zębów. Nasi specjaliści pomogą w dopasowaniu najlepszej metody wykonania korony na implancie, dostosowanej do Państwa potrzeb. Zapraszamy!