Pacjenci po utracie naturalnego zęba z gotową już protezą, często zastanawiają się, czy można dostawić do niej brakujący ząb. Tego typu zabieg pozwala na komfort i funkcjonalność. Dowiedz się wszystkiego na temat dostawienia zęba do protezy czytając dalej.
Doklejenie zęba do protezy
Doklejenie zęba do protezy to jeden z kluczowych procesów, aby przywrócić pacjentowi funkcjonalność i piękny wygląd zgryzu. Jest kilka metod dostawienia zęba do protezy. Stomatolog dobiera indywidualnie jej rodzaj do pacjenta biorąc pod uwagę m.in.: indywidualne potrzeby pacjenta, rodzaj protezy oraz koszta. Należy pamiętać także, że nie do każdej protezy można dokleić ząb. Decyzję o tym podejmuje lekarz. W razie braku takiej możliwości dentysta zaproponuje inne rozwiązanie.
Na czym polega dostawienie zęba do protezy?
Jak już wyżej pisaliśmy, decyzję o tym, czy można, i czy warto dokleić brakujący ząb do protezy podejmuje stomatolog. Jeśli uzna on, że warto wykonać tego typu zabieg, to należy przygotować się na czasochłonną, ale dosyć tanią procedurą. Dentysta zleca najpierw wykonanie wycisku z protezą. Kolejnym krokiem jest wstawienie przez dentystę lub technika dentystycznego brakującego zęba do protezy w laboratorium protetycznym. Następnie usunie on zbędny ząb u pacjenta. Cały proces odbywa się tego samego dnia. Taką procedurę można zrobić zarówno na protezie akrylowej, jak i szkieletowej. Na tej drugiej proces ten będzie trudniejszy do przeprowadzenia.
Dostawienie zęba do protezy - koszt
Ceny dostawienia zęba do protezy różnią się w zależności od stopnia skomplikowania procesu. Oprócz tego na ostateczny koszt wpływ ma także lokalizacja i prestiż kliniki oraz doświadczenie stomatologa. Ceny wahają się zazwyczaj pomiędzy 100 a 400 zł.
Jeśli okaże się, że nie ma możliwości doklejenia zęba do protezy, lekarz może zaproponować nam zrobienie całkowicie nowej protezy. Takie rozwiązanie będzie się wiązało z dużo wyższymi kosztami. Jednak nie warto ignorować problemu braku zęba, ponieważ może znacząco wpłynąć to na zdrowie i komfort naszego życia.
Protezy - co przysługuje na NFZ?
Proteza całkowita akrylowa na NFZ przysługuje pacjentom raz na pięć lat. Bezpłatna naprawa natomiast jest możliwa raz na dwa lata. Jeśli pacjent jest po operacjach nowotworów w okolicach twarzoczaszki, to protezy całkowite przysługują bez ograniczeń w czasie.
W 2024 roku w ramach NFZ w zakresie protetyki możemy wykonać za darmo:
- Protezę częściową z prostymi doginanymi klamrami w zakresie 5-8 brakujących zębów. Taką protezę możemy wykonać raz na pięć lat w jednym łuku zębowym,
- Protezę częściową, która uzupełnia więcej niż 8 zębów z prostymi doginanymi klamrami. Taką możliwość mamy również raz na pięć lat w jednym łuku zębowym.
- Protezę całkowitą w szczęce, aby zaopatrzyć bezzębną szczękę, łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej . Protezę tego typu mamy prawo wykonać raz na pięć lat.
- Protezę całkowitą w żuchwie, aby zaopatrzyć bezzębną szczękę, łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej . Taką protezę również mamy prawo wykonać raz na pięć lat.
- Poszerzenie zakresu ruchomej protezy lub czynności dla odtworzenia funkcji w większym zakresie z wyciskiem. Mamy prawo skorzystać z tego rozwiązania raz na dwa lata.
- Całkowite podścielenie jednej protezy w sposób pośredni włącznie z ukształtowaniem obrzeża - dla szczęki. Ten proces przysługuje pacjentom za darmo raz na dwa lata.
- Całkowite podścielenie jednej protezy w sposób pośredni włącznie z czynnościowym ukształtowaniem obrzeża - dla żuchwy. To również możemy wykonać raz na dwa lata.
Dostawienie zęba do protezy akrylowej
Aby dostawić ząb do protezy akrylowej należy najpierw pobrać rejestrator zwarciowy i wycisk anatomiczny wraz z protezą. Do gotowego wycisku dobiera się odpowiedni ząb oraz sprawdza, czy pasuje on do luki w protezie. Następnie technik dentystyczny wykonuje niezbędne prace, aby jak najlepiej dopasować sztuczny ząb do protezy. Po zakończonym procesie polimeryzacji technik opracowuje mechanicznie protezę oraz wykonuje zabiegi kosmetyczne.
Czynności laboratoryjne natomiast polegają tylko na zeszlifowaniu cienkiej warstwy akrylu z płyty protezy, a na to miejsce nałożeniu tworzywa akrylowego, które szybko polimeryzuje. Następnie wprowadzeniu i dociśnięciu dostosowanego wcześniej zęba, przeprowadzeniu procesu polimeryzacji i obróbki mechanicznej protezy.
Czy do protezy szkieletowej można dostawić ząb?
Według techniki dentystycznej dostawienie zęba do protezy szkieletowej jest jak najbardziej możliwe. Mimo, że proces ten nazywany jest doklejeniem lub wklejeniem zęba do protezy, to tak naprawdę jest to bardziej skomplikowana procedura. Najważniejsze jest idealnie doklejenie zęba do protezy, aby zapewnić pełną funkcjonalność i komfort pacjenta. Mimo, że takie rozwiązanie jest możliwe i praktykowane, to w przypadku protezy szkieletowej jest to nieco trudniejsze. Wynika to z konstrukcji i kształtu protezy szkieletowej. Ostateczna decyzja o dostawieniu zęba do istniejącej już protezy należy do dentysty lub technika dentystycznego.
Dostawienie zęba do protezy - czas trwania
Czas trwania całego procesu zależy od metody dostawienia zęba oraz indywidualnego stanu pacjenta. Zazwyczaj zabieg trwa kilka dni do kilkunastu tygodni. W tym czasie jest uwzględnione także przygotowanie i dostosowanie protezy do doklejenia zęba.
Czy dostawienie zęba do protezy boli?
Proces doklejenia zęba do protezy jest bezbolesny. W razie, gdy po wykonanym zabiegu, pacjent odczuwa jakikolwiek ból lub dyskomfort, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza wykonującego zabieg.
Dostawienie zęba do protezy jest jednym z tańszych zabiegów protetycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent może dalej cieszyć się komfortem i estetyką uśmiechu, bez konieczności robienia nowej protezy.
Jeśli chciałbyś dokleić ząb do protezy, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego Rodzinnego Centrum Zdrowia Zduny 6 w Bydgoszczy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, oferujemy najwyższą jakość usług, poczucie bezpieczeństwa oraz zadowolenie klientów.